Stáž Island

Od 30. 4. do 14. 5. jsem se v rámci Šablon III zúčastnila pracovní stáže ve škole Rimaskóli v hlavním městě Islandu Reykjavíku. Na Islandu je povinná desetiletá školní docházka. Žáci nastupují do školy v šesti letech a nikdo nedostává odklad. Pokud se ukáže, že je dítě slabší, může získat asistenta, který mu pomáhá. Výrazným rysem islandského školství je důraz na respekt k individualitě žáka, k jeho svobodě.  Žáci pracují hodně ve skupinách na konkrétních úkolech, učitel spíše koordinuje, vytváří podmínky, podporuje. Žákům je dávána velká volnost, ale zároveň i velká odpovědnost za důsledky svého rozhodnutí, na rozdíl od nás, kdy za nezdary žáka je většinou odpovědný někdo jiný.

RYCHLÝ KONTAKT

Máte dotaz